Opis I edycji projektu Miś Maciuś

Tytuł: „Podróż Misia Maciusia” – Razem z misiem Maciusiem podróżujemy po Polsce
Cel działania: Poznanie Polski, jej granic i przyrody dzięki dokumentowaniu podróży przez przedszkola biorące udział w projekcie”

Krótki opis:
Projekt miał służyć poznaniu polskich gór, lasów, morza i granicznych państw. Pomysł projektu powstał z myślą o dzieciach przedszkolnych i ich potrzebie poznawania. W toku codziennych zajęć poznają oczywiście przyrodę lokalną, tę bliższą i tę trochę dalszą, ale poznanie „namacalnie” przyrody całej Polski, dla naszych milusińskich jest niemożliwe. Z takich właśnie potrzeb zrodziła się myśl wysłania pluszowego misia dookoła naszego kraju. Jesteśmy miastem granicznym i na tym właśnie oparł się pomysł. Do współpracy
wybrane zostały przedszkola znajdujące się, jak nasze, w mieście graniczącym z innym państwem:
Czechami,
Niemcami,
Rosją,
Litwą,
Białorusią,
Ukrainą,
Słowacją.
Do wspólnego przedsięwzięcia przyłączyły się:
Przedszkole Publiczne Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu,
Przedszkole Samorządowe nr 1 w Gołdapi,
Przedszkole nr 1 w Sejnach,
Przedszkole Miejskie w Terespolu,
Przedszkole nr 1 w Ustrzykach Dolnych,
Przedszkole nr 2 w Piwnicznej Zdrój.
By dzieci mogły poznać piękno naszego wybrzeża do współpracy zaproszono także Przedszkole Publiczne nr 38 w Szczecinie oraz Przedszkole Publiczne nr 1 w Ustce. Projekt „Miś” rozpoczął się we wrześniu 2012 r. w Przedszkolu nr 16 w Cieszynie, a zakończył w maju 2013 r. także w naszym przedszkolu. Podróż Misia Maciusia trwała 8 miesięcy. W tym czasie pluszowy miś Maciuś gościł ok. 2 tygodni w każdej z placówek, gdzie podczas zajęć i wycieczek z dziećmi poznawał nowe miejsca i charakterystyczne punkty regionu. Wszystko zostało udokumentowane na fotografiach i multimedialnych prezentacjach. Miś Maciuś podczas podróży zbierał upominki, które przywiózł w walizce do przedszkola w Cieszynie. Są to prace dzieci, upominki związane z regionem, albumy, książki, zdjęcia, regionalne tańce i przyśpiewki oraz mnóstwo innych rzeczy pomagających poznać dzieciom region gdzie gościł, a gdzie same, czy z przedszkolem pewnie nie mogłyby pojechać.

Efekty:
Dzięki podróży misia dzieci z naszego przedszkola ale i z przedszkoli które wzięły udział w projekcie poznały charakterystyczne krainy geograficzne Polski, historię i zwyczaje regionalne. Projekt został zakończony stworzeniem wystawy zgromadzonej podczas podróży dokumentacji fotograficznej i pamiątek charakterystycznych dla różnych regionów kraju. Z podróży powstała prezentacja multimedialna dokumentująca przygody małego podróżnika odtworzona na pokazie zorganizowanym w Przedszkolu nr 16 jak również we wszystkich przedszkolach biorących udział w projekcie. Prezentację można oglądać na stronie internetowej www.przedszkole16.cieszyn.pl

Rady i przestrogi:
Przystępując do projektu trzeba mieć dobrze ułożony harmonogram podróży i czuwać na bieżąco nad jego prawidłową realizacją. Jedyny koszt poniesiony przy okazji projektu to koszt przesyłki paczki w której podróżuje miś Maciuś.

Sposoby upowszechnienia:
Prezentacja na stronie www.przedszkole16.cieszyn.pl,
wystawa w przedszkolu nr 16 w Cieszynie,
projekcja filmu dokumentującego podróż misia (Przedszkole 16)
Wiadomości Ratuszowe – informator Urzędu Miejskiego w Cieszynie (24 maja 2013r.) artykuł pt. „Miś Maciuś wrócił z wycieczki po Polsce” – Nr 11 (808) – przeczytaj na stronie 13
„Głos Ziemi Cieszyńskiej” artykuł pt. „Wojaże Misia Maciusia” (31.05.2013r)